Вулиця Староєврейська
Ми зараз знаходимося в районі, який колись був в основному заселений євреями. Зверніть увагу на печатку з фігурою лева. Це – знак емфітевзису, тобто права на тривалу (100 і більше років) спадкову оренду землі. Після перебудови будинку, або будівництва нового на тому самому місці, євреї примуровували до стіни такий знак, щоб довести таким чином, що вони вже сплатили за оренду цієї землі і не повинні робити цього знову. Хоча по правді кажучи, рідко це виявлялося суттєвим аргументом, бо кожна нова влада намагалася знову з євреїв стягнути гроші.
Тут в Середньовіччі знаходився Єврейський квартал, один з не багатьох у Європі в середині міста, а не за його мурами. У Львові з давніх часів було дві єврейські громади з окремою адміністрацією. Багатші євреї почувалися безпечніше під захистом могутніх фортифікаційних мурів. Бідніші євреї створили поселення на Краківському передмісті. Єврейський квартал мав свої потужні ворота, які кожного вечора наглухо закривалися. З одної сторони квартал охороняли стіни Міського арсеналу, а з інших трьох сторін щільна забудова. Таким чином, квартал був неприступним для небажаних гостей та нападників.
Закрите з усіх боків єврейське гетто проіснувало до кінця XVIII ст. Австрійська влада, зрівнявши у правах євреїв з християнськими мешканцями Львова, дозволила їм селитися де завгодно.
Квартал прикрашала чудова пам’ятка львівської архітектури епохи Ренесансу – синагога «Золота Роза», збудована у 1582 році за проектом архітектора Павла Щасливого. У роки Другої світової війни (1942 р.) синагогу – пам’ятку архітектури європейського значення, знищили німецькі нацисти.
Загалом гітлерівську окупацію Львова пережило лише 800 осіб з-поміж майже стотисячної єврейської громади, що існувала в місті напередодні війни.
А це задня стіна Міського арсеналу. Це пам’ятка львівської оборонної архітектури часів Ренесансу. Він був споруджений в 1554-1556 роках. Сьогодні в споруді розміщується мабуть найпопулярніший серед туристів – Музей зброї «Арсенал».
Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).