Руїни бастеї

Східна частина середньовічного Львова була найбільш небезпечною під час ворожих нападів, оскільки за міськими стінами знаходилися високі пагорби. Під час обстрілів, з вигідних верхніх позицій, саме східні квартали зазнавали найбільших руйнувань. Тому не дивно, що міська влада східні небезпечні дільниці надавала під поселення не католикам: вірменам, русинам та євреям.

До Руського кварталу безпосередньо прилягають оборонні споруди, які захищали місто зі сходу. Як більшість середньовічних міст, Львів являв собою фортецю. Наприкінці XIV ст. його оточував один ряд мурів, який досягав 6 метрів у висоту і майже 1700 метрів у довжину. На початку XV ст. з трьох сторін – північної, південної та східної – було добудовано зовнішній мур. У внутрішньому мурі розміщувалися вежі, їх кількість постійно змінювалась, найбільше їх було – 28, враховуючи вежі Низького замку. У зовнішньому мурі були бастеї, які вже захищали місто від вогнепальної зброї, найбільше їх було – 16. До міста вели дві брами – Галицька та Краківська. У XVIII ст. для зручності львів’ян у стінах пробили дві хвіртки – Єзуїтську (біля костелу єзуїтів) та Босацьку (в кінці вулиці Руської).

Прямо перед нами знаходяться залишки однієї з бастей. Поруч з цією бастеєю знаходилася Босяцька хвіртка.

Міські вежі будували, утримували, а в дні війни захищали ремісники міських цехів, звідси і назви – вежа пивоварів і медоварів, пекарів, столярів, ювелірів… Із зовнішньої сторони, за оборонними стінами проходив рів, заповнений водою. За ровом знаходилися природні та штучні вали, також укріплені вежами. Єдиною вежею на валах, яка збереглася до наших днів є Порохова вежа, яку Ви можете бачити на пагорбі через дорогу. У часи війни у вежі зберігалися порох та зброя, а у мирні часи – борошно. Порохова вежа є пам’яткою архітектури XVI ст.

Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).

Поділіться враженнями

Ім'я (обов'язково)

Email (обов'язково)

Сайт (не обов'язково)

Ваш коментар:


(відповідь вкажіть цифрою)