Ресторація-музей «Гасова лямпа»

Прошу звернути увагу на пам’ятник винахідникам гасової лампи Яну Зегу та Ігнатію Лукасевичу. Батьки гасової лампи «зустрічають» на вході у ресторацію: бронзовий Ян Зег за столом біля входу у сам заклад, а Ігнатій Лукасевич виглядає з вікна третього поверху.

А історія з винайденням гасової лампи була наступною. У 1853 р. до однієї з львівських аптек, що звалася «Під Золотою зіркою» (нині вул. Коперніка, 1), один хитрий єврейський підприємець з Дрогобича Абрагам Шрайнер привіз цілу бочку нафти і домовився з фармацевтами, що вони за щедру винагороду знайдуть спосіб перегнати нафту в алкоголь. Ян Зег та Ігнатій Лукасевич від зайвого заробітку не відмовилися і цілий місяць пріли над науковим експериментом. Проте спирту їм так і не вдалося видобути, зате вони видобули у процесі дистиляції гас. А винайшовши гас, винайшли і першу гасову лампу. Залучений до роботи над лампою львівський бляхар Адам Братковський удосконалив винахід пристроєм регулювання ґноту та скляною оболонкою. Лампа стала безпечнішою, та працювала без кіптяви.

А 31 липня того ж року хірург львівського міського госпіталю Загорський зробив першу термінову нічну операцію при світлі гасової лампи. Так було доведено, що новий світильник не лише безпечний, а й гігієнічний.

Згодом в США було видано близько 50 патентів на численні пристрої до лампи та її вдосконалення. Після цього в дещо зміненому вигляді лампу стали великими тиражами випускати в Америці, а звідтам експортувати в Європу. Саме тоді гасова лампа набула широкого використання. У той час її вже називали «американська лампа». Таким чином, першість Львова у цьому відкритті дещо забулася.

Та з плином часу гасову лампу витиснули винайдені газові та електричні світильники.

Три поверхи цього будинку займає ресторація-музей «Гасова лямпа». Всередині можна оглянути близько 200 експонатів гасових ламп.

Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).

Поділіться враженнями

Ім'я (обов'язково)

Email (обов'язково)

Сайт (не обов'язково)

Ваш коментар:


(відповідь вкажіть цифрою)