Палац Корнякта

Перед Вами одна з найбільш значних пам’яток львівської цивільної архітектури епохи Відродження, будинок Корнякта. Пам’ятаєте, я вам розповідав про правило рівних можливостей щодо будівництва кам’яниць з 3-віконним фасадом? Як це часто буває, у правила є виняток. Перший власник цієї кам’яниці – купець грецького походження Костянтин Корнякт, напевно найбагатший львів’янин за всю історію міста, домігся королівського дозволу збудувати не 3 -, а 6-віконний палац на площі Ринок. Тільки йому було надано такий привілей.

Палац був збудований в 1580 р. на залишках готичних кам’яниць архітекторами Петром Барбоном та Павлом Римлянином.

Дім Корнякта є справжньою перлиною архітектури епохи Відродження у Львові. Всі характерні для цього стилю риси: чіткий поділ на поверхи, великі вікна, оздоблення рустом, гармонійні пропорції – яскраво представлені в цій будівлі.

Подивіться, будь ласка, нагору. Вінчає споруду високий аттик, прикрашений скульптурами короля та шести лицарів. Цей аттик з’явилися вже за часів, коли будівля належала польському королю Яну ІІІ Собеському (1678 р.).

В цьому будинку у 1686 році був підписаний так званий «Вічний мир» між Польщею та Московським царством, згідно з яким було юридично закріплено поділ України і вона на довгі століття залишалася під владою різних держав.

Зараз в будинку розміщується Львівський історичний музей.

Ми з Вами пройдемо у дворик палацу, де Ви зможете помилуватися чудовим куточком львівської архітектури. В дворику працює платний туалет. Вхід та фотографування у дворику платні, квитки Ви можете придбати у фойє музею.

Кращі зразки ренесансної архітектури надихнули авторів створити в палаці прекрасний внутрішній дворик з трьохярусними відкритими галереями, які зачаровують ритмом аркад, що підтримуються колонами тосканського і доричного ордерів. Львів’яни називають його «італійським» за схожість з ренесансними двориками в Італії. Крім чисто утилітарної функції поєднання двох будівель, та освітлення величезного палацу, дворик став ще одним парадним залом під відкритим небом та справжньою окрасою ренесансної будови.

Зверніть увагу на скульптури, розміщенні в галереях двору. Більшість з них є копіями всесвітньовідомих скульптурних творів. Дуже цікавим є значно пошкоджений стовп ганьби, який колись стояв на площі Ринок. Біля нього у Середньовіччі виконували судові вироки. Поруч, на його копії, добре видно, що він складався з двох фігур: ката з мечем в руці, та Феміди, давньогрецької богині справедливості з зав’язаними очима та терезами в руці.

Цікавий є також інтер’єр будинку. На другому поверсі збереглася частина парадних залів часів Яна ІІІ Собеського, якими здійснюється окрема коротка екскурсія.

Група виходить з Італійського дворику та зупиняється перед Чорною кам’яницею.

Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).

Поділіться враженнями

Ім'я (обов'язково)

Email (обов'язково)

Сайт (не обов'язково)

Ваш коментар:


(відповідь вкажіть цифрою)