Кам’яниця Коритовського
Будинок № 29 – одна з не багатьох на площі Ринок пам’яток стилю ампір. Побудований він у 1768-1770 роках для військового коменданта Львова Феліціяна Коритовського руками полонених гайдамаків, учасників повстання, відомого під назвою Коліївщина.
Кам’яниця №28 – дуже цінна, типова пам’ятка архітектури епохи Відродження. Цей будинок зберігся у незмінному виді з часу своєї відбудови з початку XVII ст. Вхідний портал та віконні прорізи мають чудові різьблені кам’яні обрамлення. У оздобленні вікон Ви можете побачити скульптурні портрети – жіночі голівки з елементами одягу і прикрас та вусаті чоловічі обличчя, які нагадують цілком реальні міщанські портрети Середньовіччя. Декор цього будинку ще раз свідчить про те, що символ міста – лев у всі часи був у великій пошані. На його вузькому тривіконному фасаді бачимо аж 20 маскаронів у вигляді голів левів.
Над кожним вікном і порталами розміщено латинські написи. Наприклад, написи над вікнами третього поверху сповіщають (зліва направо): «Достойний не заздрить нікому», «Доброчинність перемагає все», «Повага – нагорода доброчинності». Запитання над лівим порталом: «Хто багатий? – Щедрий!», «Хто бідний? – Скупий!». Мудрий вислів гласить «Ніколи корисне не розходиться з прекрасним». Написи над вікнами другого поверху: «Де благодать – там Бог», «Де достаток – там порок», «Де багатство – там друзі».
Ці написи вражають своєю середньовічною мудрістю і залишаються актуальними донині.
У будинку, що стояв на цьому місті до побудови теперішнього, провів свою останню ніч перед стратою Іван Підкова, про якого я вже Вам розповідав. А сама страта відбулася з цього боку від ратуші, де впродовж століть знаходився стовп ганьби, який ми бачили в Італійському дворику.
Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).