Фонтан Нептун

Ми з Вами виходимо на центральну площу середньовічного Львова – площу Ринок.

Старий Львів – це перш за все площа Ринок, центр і осередок громадського, економічного і культурного життя. Такі площі були в центрі багатьох європейських міст. Львівську площу Ринок розміром 142х129 м утворюють 44 будинки і ратуша в центрі. З кожного кута площі виходять дві перпендикулярні вулиці, котрі закінчувалися колись біля міських фортифікацій, що опоясували середньовічне місто.

Історія Львова нерозривно пов’язана з цією порівняно невеликою, майже квадратною площею. Тут знаходився магістрат, палаци і будинки знатних городян, тут торгували, вершили суд тощо.

Від початкової готичної дерев’яної забудови, яка загинула під час пожежі 1527 р. збереглися лише подекуди старі готичні перші поверхи та фундаменти, тому вони часто масивніші і вищі ніж наступні, а в інтер’єрах збереглися характерні готичні склепіння, стрілчасті арки та ін.

Після пожежі 1527 року, львів’яни вирішують будувати нові будинки з каменю та цегли, називаючи їх кам’яницями. Місто відбудовується в епоху Ренесансу, що наклало свій відбиток на архітектурний вигляд площі. Для відбудови міста запрошують переважно італійських архітекторів.

У Середньовіччі (з XIV ст.) у Львові діяло правило, згідно з яким купці, ремісники і лікарі мали право будувати кам’яниці на площі Ринок, які мають не більше 3-х вікон на фасаді. Це було так зване правило рівних можливостей. Адже кожне вікно могло бути використане для майстерні, лавки, аптеки чи просто реклами. Ці будинки спереду мають невелику ширину, зате вглиб видовжуються до 15-20 метрів.

Ті будинки на більшу кількість вікон, які ми бачимо зараз – це результат пізніших перебудов, коли це правило вже не діяло. Перебудова кам’яниць велася аж до початку ХХ ст.

Сама площа ще у XVIII ст. бруківки не мала. Розповідають, що коли австрійський імператор Йосиф II приїхав до Львова, то його карета, запряжена 6 (шестериком) коней, на Ринку загрузла в багні. Імператора винесли на руках, а карету витягли волами. Після цього, площу упорядкували: замостили бруківкою, на місці колишніх міських колодязів встановили фонтани з фігурами персонажів античних міфів – Нептуна, Діани, Адоніса і Амфітрити, які виконав скульптор Гартман Вітвер.

Перед Вами статуя Нептуна – бога морів і потоків в давньоримській міфології. Культ якого ототожнився з грецьким Посейдоном. Нептуна, як і Посейдона, античні скульптори зазвичай зображували у вигляді суворого старця з тризубцем у руках, яким він піднімав морські хвилі.

Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).

Поділіться враженнями

Ім'я (обов'язково)

Email (обов'язково)

Сайт (не обов'язково)

Ваш коментар:


(відповідь вкажіть цифрою)