Домажир, Страдч та Івано-Франкове
Екскурсія природним заповідником «Розточчя» з відвідуванням ведмежого притулку «Домажир», печер Страдчу та смт. Івано-Франкове (яворівська іграшка, Музей природи тощо) та обід по маршруту.
Виїжджаємо зі Львова в напрямку ведмежого притулку «Домажир». Їхати недовго – приблизно 45 хв. Сам притулок розміщений на території сусіднього з Домажиром села Жорниська. Назву «Домажир» для притулку було обрано через її милозвучність.
Ведмежий притулок був відкритий в 2017 р. за ініціативою та щедрою фінансовою допомогою австрійського благодійного фонду «Чотири лапи» («Four Paws»).
Мета спорудження цього притулку – в реабілітації та утриманні бурих ведмедів, врятованих із місць (ресторанів, цирків, зоопарків, тощо), в яких попередні власники утримували тварин у жахливих умовах. В «Домажирі» ці ведмеді нарешті перебувають в умовах близьких до природних.
Реабілітаційний центр розміщений в межах природного заповідника «Розточчя», де ведмеді живуть на великій ділянці лісу, обгородженій захисними парканами. Це куточок дикої природи, де клишоногі мають басейни та штучні барлоги і можуть проживати у звичному для себе природному середовищі.
Екскурсія ведмежим притулком проходить по спеціальних туристичних доріжках поміж великими лісовими вольєрами. Створені всі умови для того, щоб туристи могли подивитися на те, як ведмеді живуть у майже дикій природі і при цьому не надто турбуючи тварин.
До речі, ведмедикам можна привозити гостинці: овочі, фрукти, горішки, щоправда годувати їх самостійно не дозволять. Гроші за придбані квитки також спрямовуються на утримання ведмедів.
Станом на 2020 рік в реабілітаційному центрі мешкає 15 ведмедів, але притулок розрахований на більшу кількість тварин.
Важлива місія існування ведмежого притулку «Домажир» також в тому, щоб виховати в людей (і особливо в дітей) почуття екологічної свідомості. Екскурсія по території «Домажиру» – це один із тих заходів, які навчають людей більш дбайливому та відповідальному ставленню до природи, щоб показати, що можна і потрібно жити у гармонії з ведмедями та й з дикими тваринами загалом.
В кінці огляду притулку є можливість відвідати сувенірну крамницю, щоб придбати щось на згадку. Особливо радимо яскраві шкарпетки з ведмедиками від фабрики «Dodo Socks» та трав’яний «Ведмежий чай», в складі якого є чорниця, ожина, брусниця, малина, овес, кропива, хвощ польовий, тобто те, що полюбляють їсти бурі ведмеді.
Далі їдемо (10 хв.) до села Страдч – відомого паломницького центру з печерним монастирем. Вхід до страдецької печери міститься на схилі гори, вмикаємо ліхтарики і заходимо досередини.
Печерний комплекс складається з коридорів, чернечих келій та невеликого Храму Матері Божої Непорушної Стіни. Довжина підземного лабіринту становить більше ніж 270 м. Страдчанський печерний монастир є унікальною пам’яткою християнства, бо зберігся майже без змін з часу поселення тут перших монахів в ХІ ст.
Оглянувши печери, піднімемось сосновим лісом на вершину Страдецької гору до Церкви Успіння Богородиці (1795 р.). В храмі є копія чудотворного образу Матері Божої Непорушної Стіни, іконостас та ікони створені відомими українськими живописцями. Біля церкви відкриваються чудові природні краєвиди, адже ми далі знаходимось на теренах мальовничого гористого пасма Розточчя.
Третім пунктом відвідин Страдчу буде прогулянка відомою Хресною дорогою, якій Папа Римський Пій ХІ ще в 1936 р. надав особливого статусу. Пропонуємо спільно пройтись Страдецькою Хресною дорогою з молитвою та роздумами щоб згадати нелегкий шлях Ісуса Христа на гору Голгофу. Сама Хресна дорога є гарно оформлена дуже реалістичними статуями.
Проїхавши знову всього 10 хв. відвідуємо селище Івано-Франкове, де маємо нагоду ще краще познайомитись із природним заповідником «Розточчя», букові праліси якого в 2017 р. було внесено до списку ЮНЕСКО. Адміністративний офіс заповідника розміщений на початку селища, навколо офісу проходять доріжки з рідкісними деревами. Поряд у вольєрах проживають плямисті олені, декоративні голуби, качки-мандаринки, фазани. Також тут функціонує Музей природи, де можна ознайомитись із місцевою фауною та флорою вже у вигляді експонатів.
Зовсім близько знаходиться велике Янівське озеро, на берегах якого в минулому проводили вільний час місцеві аристократи та навіть королі Речі Посполитої, а тепер як і раніше селяться багато видів птахів.
Вздовж озера робимо короткий переїзд (3 км) до адміністративного офісу Яворівського національного природного парку (НПП), який теж знаходиться в Івано-Франковому. Тут проходитиме наш майстер-клас із покривання розписом яворівської іграшки, яку виготовляють із дерева і оздоблюють традиційним місцевим малюнком. В розписі яворівської забавки використовують три кольори – зелений, червоний і жовтий. Сам розпис іменується «Вербівкою», бо листки і квіти на ньому зображають подібним до гілок верби. Під час майстер-класу діти матимуть змогу вивчити техніку розпису та дізнатися таємниці яворівської дерев’яної іграшки. Розписані самостійно забавки на згадку забираємо із собою.
З історичних пам’яток Івано-Франкового варті найбільшої уваги: бароковий Костел св. Трійці та Церква Вознесіння Господнього.
Додатково (або на заміну іншим об’єктам) можна ще відвідати Музей зброї Яворівського НПП, Музей художньої обробки деревини і майстер-клас зі створення ляльки-мотанки.
Протяжність маршруту цієї екскурсії складає приблизно 65 км.
Можливі дні проведення екскурсії – кожен день, крім понеділка.
Орієнтовний час виїзду зі Львова – 9.00.
Орієнтовний час повернення до Львова – 18.00.
Вартість екскурсії за наявності власного транспорту (за групу):
2600 грн. – 1-3 особи
2700 грн. – 4-6 осіб
2800 грн. – 7-19 осіб
2900 грн. – 20-26 осіб
3000 грн. – 27-35 осіб
3100 грн. – 36-49 осіб
3200 грн. – 50-57 осіб
Вартість екскурсії з врахуванням витрат на транспорт (за групу):
5550 грн. – 1-3 особи
6250 грн. – 4-6 осіб
7900 грн. – 7-19 осіб
9400 грн. – 20-26 осіб
11850 грн. – 27-35 осіб
12950 грн. – 36-49 осіб
13800 грн. – 50-57 осіб
* Вхідні квитки оплачуються додатково (з особи):
– Ведмежий притулок «Домажир»: 200 грн. (дорослий), 120 грн. (учень до 15 років включно);
– Музей природи заповідника «Розточчя»: 70 грн. (дорослий), 40 грн. (учень);
– Яворівский НПП: 60 грн. (дорослий), 30 грн. (учень до 14 років включно);
– майстер-клас з розписування яворівської забавки: 120 грн.
** За бажанням туристів можна замовити комплексний обід по маршруту: від 130 грн. з особи, а також спробувати або придбати з собою традиційний яворівський пиріг (25 грн. за 100 г.)
Ця екскурсія може бути проведена такими мовами: українська, англійська, російська, німецька, польська.
Вартість проведення екскурсії іноземною мовою потрібно уточнювати.
За бажанням туристів цей тур можна поєднати з екскурсією «Королівське місто Жовква і Крехівський монастир» додаючи екскурсійні об’єкти або замінюючи одні об’єкти на інші.
Екскурсійні об’єкти якими можна доповнити або видозмінити цю заміську екскурсію:
– гірськолижний підйомник в с. Майдан;
– музей модерної скульптури Михайла Дзиндри в смт. Брюховичі;
– екологічна «Стежка Франка» в с. Лелехівка;
– Яворівський військовий полігон.