Аптека-музей

Зверніть увагу на вивіску з емблемою медицини і датою заснування аптеки – 1735 рік. Це найстаріша постійно діюча аптека у Львові.

Незважаючи на те, що у 1965 році в цій аптеці було відкрито музей, вона і надалі працює як заклад де можна купити ліки.

В інтер’єрі аптеки у першу чергу привертає увагу оформлення залу. На склепінні – чотири медальйони. Тут зображені чотири стихії, які стародавні греки вважали основою всього існуючого: aer – повітря, aqua – вода, ignis – вогонь та terra – земля. Привертають увагу красиві ковані речі – залізна люстра та світильники. У залі – стелажі з аптечним посудом. Посуд виготовлений з різних матеріалів – дерева, металу, скла. Є посудини досить поважного віку, яким по 200-250 років. У цьому посуді ліки покупцям не відпускалися, а лише зберігалися в аптеці. Він був своєрідною рекламою аптеки і стояв, як правило, на одних і тих самих місцях. Його форма, колір, зовнішнє оформлення мали свідчити про достаток та успіх власника аптеки. Зазвичай посуд замовлявся для кожної аптеки з однорідного скла. Бідніші замовляли його з простого, прозорого скла, багатші – з більш дорогого, кольорового, і лише дуже багатий фармацевт міг дозволити собі придбати посуд із червоного, рубінового скла, яке дуже міцне і не пропускає світло. Це скло оберігало від сонячного проміння світлочутливі препарати. Ось що розповідає про нього легенда. Жив бідний склодув. Його дружина, мріючи про пишні сукні та дорогоцінні прикраси, щоденно влаштовувала сімейні сварки. Одного разу, розгнівавшись, вона зірвала з пальця єдину свою золоту річ – обручку і жбурнула її в казан із скломасою. І раптом безбарвна маса набрала чудового темно-червоного кольору. Склодув не розгубився. Він виготовив із цього скла посуд, який з вигодою продав і став багатим. З тих пір у сім’ї запанував мир.

Аптекарі всіма засобами старалися прикрасити приміщення своїх закладів. Яскравим прикладом є аптечні ваги, штативи яких виконані у вигляді фігур Асклепія (бога медицини у давніх греків) і його доньки Гігіеї (саме від її імені походить термін гігієна).

Перед вами прес, за допомогою якого витискали сік з лікарських рослин. Розміри пресу свідчать про те, що аптекарі мали бути фізично міцними і їх робота була достатньо важкою. Зверніть увагу на двері з матовим склом, на якому є спеціальне вічко, через яке господар аптеки слідкував за роботою своїх працівників та поведінкою відвідувачів.

Зверніть увагу на старовинні касові апарати, які збереглися в музеї в прекрасному стані, а також на вітрину з дерев’яним посудом, який вироблявся з одного куска дерева для зберігання сипучих речовин.

На пам’ять про Аптеку-музей можна придбати оригінальні ліки за старовинним рецептом «Залізне вино», яке вживається для підвищення рівня гемоглобіну в крові та покращення апетиту. Але його слід пити через соломинку, щоб не завдати шкоди зубній емалі.

Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).

Поділіться враженнями

Ім'я (обов'язково)

Email (обов'язково)

Сайт (не обов'язково)

Ваш коментар:


(відповідь вкажіть цифрою)