Ратуша

А зараз підійдемо ближче до ратуші. Саме слово ратуша походить від німецького «Rathaus» – будинок ради. Споруда була резиденцією магістрату міста і зараз тут розміщуються кабінети міської влади.

В Середньовіччі владу в місті здійснювала Рада (Магістрат). Рада складалася із сенату, ради сорока мужів і лави, або суду. У склад сенату вибирали 12 найбільш багатих і впливових патриціїв, які називали себе консулами. Сенатові фактично належала вся влада в місті. Цей орган видавав укази, які, як правило починалися із слів «Senatus populusque Leopoliensis» (Сенат і народ Львова) – за прикладом Стародавнього Риму – «Senatus populusque Romanum». Всякий указ, якого не було скасовано протягом одного року і одного дня, ставав законом. На підмогу сенатові скликалася рада 40 мужів, які були представниками інтересів середнього стану. Всі спірні питання в місті вирішувала лава (суд), яка складалася з 12 лавників на чолі з війтом.

Діяльністю магістрату керували три бургомістри, які виконували свої функції по черзі, міняючись через кожні 4 тижні. Одного бургомістра призначав королівський староста, другого призначав сенат, а третього обирало все населення міста, яке мало міські права. Варто зауважити, що міські права мали далеко не всі, хто жив і працював у Львові. Виборчих прав були позбавлені не католики (русини, вірмени, євреї), жінки (65% населення) та всі, хто не мав нерухомості у середмісті.

Це одна з найновіших будівель на площі Ринок. Її спорудження було завершене у 1835 р. Вас може зацікавити: чому ця ратуша є такою новою спорудою, невже раніше у Львові не було ратуші? Насправді на цьому місці в різні часи було декілька ратуш. Перша ратуша у Львові була дерев’яною й згоріла наприкінці XIV століття. А з попередницею сучасної будівлі трапилася трагічна історія. Її вежа завалилась у 1826 році. Незадовго перед тим була скликана комісія, щоб дослідити характер тріщин на ратуші. Було зроблено висновок, що будівля перебуває в цілком доброму стані й потребує лише косметичного ремонту. В той час коли за кілька дільниць від Ринку поважні урядовці спокійно обговорювали кошт майбутніх ремонтних робіт, прибіг міський службовець і повідомив, що вежа ратуші впала.

Нова ратуша львів’янам спочатку не подобалась. Її навіть нарекли «велика австрійська пічка з високим комином». Але незважаючи на свою масивність, нова ратуша органічно ввійшла в архітектурний ансамбль Львова, а її вежа стала символом міста. Висота вежі становить 65 метрів. У 1852 році на ній був встановлений годинник, який було виготовлено на фабриці Штіля біля Відня. Діаметр циферблата – 3 метри, довжина великої стрілки – 2,15 метра.

Вхід до ратуші стережуть два леви (1948 р., Євген Дзиндра). Вони тримають щити з гербами нашого міста. В основу герба покладена печатка галицьких князів. На гербі – міські ворота з вежами, які свідчать про оборонну могутність Львова, грати воріт підняті – це говорить про гостинність городян, а від непроханих гостей вхід у місто стереже лев. Великий герб Львова встановлено на фасаді ратуші зверху: щит з малим гербом підтримують давньоруський воїн і лев. Загалом, статуї левів – давня міська традиція. На сьогоднішній день у Львові налічується близько 3 тисяч скульптурних зображень левів.

Існує можливість оглянути місто з висоти вежі, але для цього потрібно буде подолати понад 300 сходинок.

Тепер зверніть увагу на сірий, оздоблений м’яким рустом, будинок №14, який знаходиться навпроти ратуші. Зовсім не характерний для нашого міста – крилатий Лев св. Марка знаходиться над входом до будинку. Під його лапою відкрита книга з латинським написом: «Pax tibi, Marce, evangelista meus» (Мир тобі Марку, євангелісте мій). Цей герб Венеційської республіки був встановлений на будинку невипадково. Колись тут знаходилося венеційське консульство.

Сусідній будинок №13 до 1940-х років мав номер 12а, оскільки 13 вважалося нещасливим числом.

Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).

Поділіться враженнями

Ім'я (обов'язково)

Email (обов'язково)

Сайт (не обов'язково)

Ваш коментар:


(відповідь вкажіть цифрою)