Пам’ятник Никифору Дровняку

Ми з Вами знаходимося біля одного з найновіших пам’ятників у Львові. Це є пам’ятник Никифору (Епіфанію) Дровняку (1895-1968) – українському художнику-примітивісту, котрий був родом із лемківського села Криниця (тепер територія Польщі). Його твори свого часу вразили всю Європу.

А примітивізм – це напрям у мистецтві, основною ознакою якого є навмисне спрощення художніх засобів професійними художниками. Також цим терміном визначають так зване «наївне мистецтво», тобто творчість художників, що не здобули академічної освіти. Саме таким художником і був Никифор. Він не отримав не те що художньої, а навіть шкільної освіти, адже його мати була німою і бідною селянкою і він сам мав вади у розмовній мові.

З появою цього пам’ятника, у Львові з’явилася нова традиція: якщо хочеш щоб твоє бажання здійснилося, треба потерти носа або пальця цьому «веселому художнику».

Дровняк ніколи не бував у мегаполісах, не літав аеропланами, проте на його картинах постають величні хмародери, цілі міста зображені з висоти пташиного лету; «проектував» квітучі міські квартали, перетворюючи похмурі сірі будівлі на розкішні букети з рослин та квітів.

Під час акції «Вісла» (примусове переселення українського населення Польщі) польська влада разом з іншими українцями тричі вивозила Никифора на Помор’я, тричі він повертався до Криниці пішки. Згодом поляки кілька разів виставляли його твори, подаючи їх світові як польське мистецтво.

Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).

Поділіться враженнями

Ім'я (обов'язково)

Email (обов'язково)

Сайт (не обов'язково)

Ваш коментар:


(відповідь вкажіть цифрою)