Домініканський костел

«Soli Deo Honor et Gloria» (1 Тим. 1:17) – «Єдиному Богові честь і слава», написано на фасаді однієї з найкращих пам’яток у стилі Бароко у Львові. Перед Вами Домініканський костел побудований у XVIII ст.

Монахи-домініканці прибули на західні землі України ще у ХІІІ ст. Князь Лев одружився з дочкою угорського короля Бели ІV – Констанцією. За законами того часу дружина повинна була прийняти віру свого чоловіка – перейти у православ’я. Але Констанція залишилася католичкою і, приїхавши до Львова, привезла з собою монахів-домініканців. Спочатку монахи жили на території давньоруського Львова, а потім перенесли свій монастир на це місце.

Домініканці – католицький чернечий орден, заснований в 1215 р. у Тулузі (Франція) іспанським монахом св. Домініком (Домініком Гусманом) (1170-1221). Над віконцем першого поверху можна побачити герб Домініканського ордену. Пес лежить під короною на Біблії. В зубах в нього факел, як символ інквізиції. Цей образ виник завдяки грі латинських слів. Монахів часто називали домініканцями (Dominicanes), що значило послідовники Домініка, однак, це ж слово можна перекласти як «пси Господні» (Domini Canes). Факел символізував вогонь, адже з 1232 року до кінця ХVIII ст. орден відповідав за справи інквізиції.

Нинішній, бароковий костел споруджено у 1764 році (дзвіниця з 1865 р.). Велика кількість декоративних прикрас надала споруді палацового вигляду.

Костел має певну схожість із віденським храмом св. Карла Борромео.

Інтер’єр святині вражає своєю величчю. Під куполом знаходяться дерев’яні рококові скульптури домініканців, котрих визнали святими. Ці постаті виглядають дуже манерно, рухливо і по-світськи. Головний вівтар прикрашений чотирма фігурами апостолів.

За традицією у підземеллях Домініканського костелу ховали представників шляхетних католицьких родів, тому в інтер’єрі можна побачити велику кількість надгробків, виконаних у різні часи. З найбільш цінних реліквій в оздобленні інтер’єру слід назвати надгробок Юзефи Борковської (1811) з каплиці св. Домініка роботи видатного датського скульптора епохи Класицизму Бертеля Торвальдсена. Варто відзначити пам’ятник польському художнику Артуру Гроттгеру, що похований на Личаківському кладовищі. На цьому пам’ятнику зображена молода наречена Артура Гротгера – Ванда Моне, яка в смутку звертається до портрету свого коханого. Також в храмі є пам’ятник австрійському губернатору Францу фон Гауеру скульптора Антона Шімзера.

До костелу прилягає набагато старше приміщення монастиря з цікавими готичними та бароковими інтер’єрами. Один з них – це колишня трапезна, у якій на початку ХVIII ст. було укладено угоду про спільне ведення війни проти Швеції, підписану російським царем Петром І та представниками польських магнатів.

Пригадуєте популярний радянський фільм «Д’Артаньян та три мушкетери»? Його зйомки частково проходили у Львові. І саме тут лунала пісня «Пора-пора-порадуемся на своем веку», коли мушкетери виїжджали на конях із цих воріт.

Існує можливість потрапити до підземелля Домініканського костелу, де для огляду виставлено частину колекції пам’яток сакрального характеру, а також відвідати концерти органної музики.

В радянський час (з 1972 р.) в приміщеннях і костелу, і монастиря розміщувався Музей історії релігії та атеїзму. Зараз Музей історії релігії міститься в частині приміщень монастиря, а будівля костелу була передана у 1997 р. греко-католицькій церкві св. Євхаристії.

Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).

Позначки:

Поділіться враженнями

Ім'я (обов'язково)

Email (обов'язково)

Сайт (не обов'язково)

Ваш коментар:


(відповідь вкажіть цифрою)