Чорна кам’яниця
Тепер зверніть увагу на ще одну перлину львівської архітектури, так звану Чорну кам’яницю (будинок №4). Вона була збудована 1577 року. Кам’яниця стоїть на підвалинах давнього готичного будинку XV ст. Стиль будівлі – пізній Ренесанс.
Після побудови кам’яниця була звичайного сірого кольору місцевого пісковику. Імпозантний чорний колір – наслідок довготривалого всмоктування каменем в себе пилу та пічного диму, адже колись будинки обігрівали вугіллям. Нажаль, під час останньої реставрації будинку у 90-х рр. минулого століття кам’яниця була просто помальована у чорний колір.
Характерний для епохи Ренесансу руст, яким вкритий весь фасад Чорної кам’яниці, називається діамантовим, тому що вапняк оброблений як дорогоцінний камінь. В більшості ренесансних будинків розмір русту зменшувався з висотою будівлі. Чорна кам’яниця один з не багатьох палаців епохи Відродження, що оздоблені однаковим за розміром рустом.
Серед скульптур фасаду, є постать св. Мартина, який ділиться з жебраком своїм плащем.
Перед входом до кам’яниці – незвично вузенька лавиця. Тут колись сидів сторож кам’яниці. А щоби не заснув, лавицю зробили максимально незручною. Хто хоче, може спробувати.
В 1926 році кам’яницю купило місто і влаштувало в ній Музей історії Львова. Музейна традиція не переривалася з того часу – зараз в кам’яниці розміщується відділ Львівського історичного музею.
Цей текст є частиною екскурсії “Вулицями середньовічного Львова”, авторства екскурсовода Миколи Хилюка. Замовити проведення цієї екскурсії Ви можете за номером тел. +38 (093) 486-56-07 (Микола).